Sočna kraljica jeseni
ČUVAR DOBROG RASPOLOŽENJA
Voće ili povrće. Jednogodišnja zeljasta biljka, poznata u kulturama svih toplijih zemalja sveta, spada među one koje je moguće svrstati i u voće i u povrće, jer ima karakteristike obe vrste. Od bundeve se mogu pripremiti i salata i sok, i sos i pekmez, narezana na kockice može da se kuva na pari ili u vreloj vodi, da se dinsta, peče u rerni ili na roštilju. Naravno, najbolje je konzumirati je sirovu, direktno iz bašte. Bele semenke bundeve ne samo da spadaju među omiljene grickalice, već su i veoma zdrave jer sadrže karotenoide, omega kiseline i cink koji čuva gustinu kostiju. Preporučuju se trudnicama, dojiljama, starim i osobama sa bolesnom jetrom, a svakodnevno treba da ga jedu i muškarci koji imaju problema sa prostatom. No, ne treba preterivati jer, za razliku od ploda, seme ima dvadesetak puta veću kalorijsku vrednost.
Umesto tableta. Pored mnogih lekovitih svojstava i obilja dragocenih sastojaka, bundeva je i čuvar dobrog raspoloženja, jer se u njenom sočnom mesu krije aminokiselina koja podstiče izlučivanje serotonina, hormona koji stvara vedro raspoloženje i osećaj sreće. Zato je mnogo bolje da, umesto tableta, osoba koja nije baš u elementu pojede krišku kuvane ili pečene bundeve, savetuju narodni lekari. U svakodnevnoj ishrani, tvrde stručnjaci, sprečava anksioznost i pojavu depresije.
Najnovija istraživanja pokazuju da smanjuje holesterol u krvi i da je odlična za problematičnu kožu, koju ne samo što neguje i hrani, već je i štiti od raka. Zbog svih ovih osobina bundeva predstavlja važnu kariku u našem lancu ishrane. A dugo je bila nepravedno zanemarena. No, tek se sprema da odigra svoje glavne uloge, jer je početkom jeseni ima u izobilju svuda oko nas. Jelovnik sa bundevom neće samo pomoći da se oslobodite suvišnih kilograma, nego će doprineti da se organizam očisti i isceli, a telo podmladi.
Tekst: Snežana Ilić
Pages: 1 2