Psiholozi se sve više bave istraživanjem „nauke plača“ kako bi pomogli da se što bolje razume značenje ljudskih suza iz ugla društvene, psihološke i neuro-naučne perspektive. Nedavne studije pokazuju da je plakanje ne samo potpuno zdravo, već je i od presudnog značaja za dobrobit mentalnog zdravlja i stabilnosti.
Plakanje je dobro za mentalno zdravlje.
Plakanje je deo našeg ljudskog emotivnog paketa. Ono obezbeđuje efikasni kanal i filter za zabrinjavajuće misli i uznemirujuće događaje. Gomilanje emotivnog naboja i uzdržavanje od plakanja može dovesti do psiholoških problema.
Evo četiri razloga zašto da pustimo suze:
1. Plakanje oslobađa od stresa
Suze su terapeutske, a plakanje je katarzično. Pre trideset godina, biohemičari su otkrili da emocionalne suze sadrže više proteina nego one izazvane npr. seckanjem luka, što ukazuje na važne psihološke i fiziološke promene koje se dešavaju u telu dok teku suze.
Eksperimentalni psiholog Aleks Gec, osnivač General Health Inc, objašnjava:
„Suze imaju važnu funkciju. Emocionalne suze, u trenucima intenzivnih osećanja, sadrže hormone stresa, a plakanje je način za oslobađanje od njih. Suze su signal da ste dostigli nivo stresa koji je štetan po zdravlje i da ga treba izbaciti.“
Fizički proces dubokog, emotivnog plača uključuje grčenje mišića, brz unos vazduha, i suze koje teku, a zatim postepeno nestaju. Tokom ovog procesa, telo se zateže a zatim opušta, uz osećaj oslobađanja – stres i njegovi fiziološki simptomi nestaju.

Suze su signal da ste dostigli nivo stresa koji je štetan po zdravlje i da ga treba izbaciti
2. Plakanje gradi mentalnu čvrstinu
Plakanje je način priznavanja i prihvatanja emocija. Izbegavanje ili ignorisanje negativnih osećanja može biti štetno za mentalno zdravlje i može dovesti do anksioznosti i depresivnih poremećaja, kao i alkoholizma, narkomanije, ili drugih vrsta nezdravih ponašanja.
Suočavanjem i prihvatanjem emocija pružate sebi priliku da se isplačete za dobrobit vašeg mentalnog zdravlja, a za ovo je potrebna i hrabrost.