Pilion – divlje, lepo, izazovno. Rajske plaže i prava ogrlica tradicionalnih živopisnih sela. Bogatstvo voda, šuma, livada, voća. Domovina kentaura, mitskog kralja Peleusa i njegovog sina, legendarnog junaka Ahila. Poluostrvo Pilion ima sve. To je Grčka kakvu malo poznajete. Nalazi se u jugoistočnom delu Tesalije, u samom središtu Grčke, između Soluna i Atine. Izgleda poput kuke, jer ga sa istoka zapljuskuju talasi Egejskog mora, a sa zapada vode zaliva Pagasitikos. Kao i svaki kraj ove zemlje, bogat je istorijom i mitologijom. Sa planine koja se takođe zove Pilion pruža se neopisiv pogled na luku Volos, pogotovo noću i u suton, kada se iz neke od taverni na vrhu brda začuju zvuci buzukija. Mesto je savršeno za sve koji vole aktivan odmor, pa nakon napornog planinarenja reše da se opuste u toplom moru pored predivnih plaža. Zaista, ne zna se šta je izazovnije – da li čari divlje i netaknute prirode koje povremeno narušavaju zabačena sela, planinarske staze ili kanjoni u visokim brdima, ili plaže kao iz bajke. Mediteran u malom, divljina i lepota u jednom, kažu meštani.
Metoni – mitska stena iz Homerovih epova. Mitski Peloponez je turistima manje zanimljiv od ostrva Egejskog ili Jonskog mora, iako se ne zna šta je lepše u tom delu Grčke – Lakonija, odnosno nekadašnja Sparta, čudesni Nafplio sa svojim bugenvilijama, Korintski kanal, grad Patra ili pak rajska Arkadija. Tu je i mesto Metoni u Mesiniji, koje se udobno razbaškarilo na poluostrvu poluostrva. Pominje se još u Homerovo doba i nema sumnje da je tokom cele svoje istorije bio privlačan mnogim narodima, posebno njihovim stratezima. Poznato je po venecijanskoj tvrđavi koja izgleda kao veliki brod što ulazi u more, a nastavlja se osmougaonom tvrđavicom Burci izgrađenom na stenama do kojih vodi uska kamena staza. Ovo zdanje, omiljeno među fotografima, nekada je služilo kao mesto za stražu koja je čuvala luku, a bilo je i svetionik, zatvor i sklonište za lokalno stanovništvo pred raznim vojskama koje su tuda prolazile. Lokalno stanovništvo kaže da se tokom zime, kada oko utvrđenja zavijaju vetrovi, mogu čuti krici zatvorenika.
Plaža Balos – raj na zemlji. Severozapadno od Hanije na Kritu nalazi se još jedna grčka plaža koja je uvrštena među najlepše na svetu. Ali, ovog puta nije reč o Elafoniziju. Balos je, tvrde mnogi posetioci, neuporedivo lepši, i to na neki grub i divlji način, a ne pati ni od prevelike gužve s obzirom na to da do njega nije baš jednostavno stići. Zbog finog belog peska i beskrajnog mora tirkizne boje podseća na predele Kariba, a dvorac na obližnjem ostrvu Gramvusa doprinosi mistici celog mesta. Balos inače čine dva ostrvca, Agria i Imeri. Međutim, put do nje je prilično nepristupačan, a staze nisu asfaltirane kako bi se očuvale priroda i autentičnost terena. Ako vam se ne dopada ideja da se do plaže vozite kolima na plus 40 u hladu, možete i da se popnete na magarca – to je ovde velika turistička atrakcija. No, do Balosa ćete najbrže stići brodom, koji obećava uživanje u pogledu na plavo more i peščano beli pejzaž, uokviren ostrvcima i planinama.
Pročitajte još: https://antistresvodic.rs/ocaravajuce-na-svoj-nacin-neka-druga-grcka/